007-Matkakertomus: Pariisi (RANSKA) 2013, päivä 1/7: Eurostar-junalla Lontoosta Pariisiin
May 5, 2014 0 By 007 Travelers007 TRAVELERS: 007-Matkakertomus: Pariisi (RANSKA) 2013, päivä 1/7: Eurostar-junalla Lontoosta Pariisiin
Piritan, Mikan ja 7-vuotiaan tyttären omatoiminen perhematka 12.-18.10.2013
Lentoajat:
Helsinki-Tukholma 1 h 00 min, Tukholma – Lontoo 2 h 35 min
Lontoo – Kööpenhamina 1 h 45 min, Kööpenhamina – Helsinki 1 h 35 min
Grand Hôtel Magenta, 129 Boulevard de Magenta
90,00 euroa / 1 yö, ei sisältänyt aamupaloja, varattu booking.comin kautta.Mercure Paris Terminus Nord, 12 Boulevard de Denain
129,00 euroa / 1 yö, ei sisältänyt aamupaloja, varattu booking.comin kauttaEST Hotel Paris, 49 Boulevard Magenta
400,00 euroa / 4 yötä, ei sisältänyt aamupaloja, varattu booking.comin kautta.
![]() |
| Tämä kuva: 7-vuotiaan tyttären ottama |
(Tiesitkö: James Bond putoaa Komodonvaraanien eteen elokuvassa “Skyfall”)
![]() |
| Photo © EON, United Artists, Danjaq LLC |
Näimme myös akvaariotalon, gorillat, lintupolun, lasten suunnittelema puiston lapsille, ötökkätalon sekä pingviinit.
![]() |
| GoldenEye -agentti? |
Eläintarha sijaitsee Regent´s Parkin tuntumassa, joten siirryimme tutustumaan puistoon.
Menimme ruusupuutarhaan (Queen Mary´s Rose Garden) jossa 007 istui puiston penkillä Ian Flemingin kirjassa “Elät vain kahdesti”. Mekin istuimme puiston penkillä ja ihailimme ruusuja. Kirjassa on mainittu ruusuistutukset “Super Star” ja “Jäävuori”, mutta me emme löytäneet niitä.
![]() |
| Mika |
“Mutta tänään, elokuun viimeisenä päivänä, täsmälleen kahdeksan kuukautta – kuten hän oli itselleen samana aamuna muistuttanut – Tracyn kuoleman jälkeen, James Bond istui Kuningtar Maryn Ruusutarhassa Regent’s Parkissa ja hänen mielensä oli tulvillaan vain näitä asioita.”
“James Bond nousi kävelemään ja meni katsomaan niiden ruusujen metallisia nimilevyjä, joita oli ihaillut. Niistä hän luki, että loistavat, helakanpunaiset ruusut olivat ’Super Stareja’ ja valkoiset ’Jäävuoria’.”
Kun oltiin saatu matkatavarat huoneeseen, lähdimme kävellen lähistöllä olevaan Carrefour Market Paris Turgotista lunastamaan ennakkoon tilaamamme Louvre-liput. Lapset pääsevät Louvreen ilmaiseksi, aikuisten liput maksavat á 13,60 euroa. Hankittiin samalla Mikalle vaatteita ja peseytymisvälineitä. Tytär sai myyjältä ilmapalloja, kun on viljellyt “Bonjouria” kaikille.
Tämä 007 -matkakertomus jatkuu täälläKatso englanninkielinen lista 007 LOCATIONS (visited), poislukien 007 HOTELS (visited) ja 007 RESTAURANTS (visited), joilla on omat osiot. Klikkaa linkkejä.
- 007 Travelers review of “The Bluffer’s Guide to Bond”
- 007 Item: Casino Royale Deluxe collectors edition DVD – Japanese edition
- 007 Event: Cinefest Miskolc / George Lazenby to receive the Lifetime Achievement Award (13-21 September 2019)
- Construction crew is building “SPECTRE” set in Mexico City, Mexico
- 007 Item: Sean Connery clock
- 007 Director: Val Guest
- In Memoriam: Charles “Jerry” Juroe
- 007 Drink: Basil Hayden’s Bourbon
- James Bond’s watch could sell for £90,000 at auction on 30 October 2018
- Bond girl: Magda
About The Author
Pirita and Mika travel around the world searching for James Bond filming locations. Since 2010.


















Pirita and Mika, Finland´s first James Bond bloggers, visiting 007 filming and book locations.